3 nejdůležitější znaky, podle kterých poznáme kvalitní granule

Chtěla bych se s vámi podělit o zkušenost, jak mě můj psík naučil orientovat se ve složení krmiva. Vím, že chlupáčů s reakcí na chemii a konzervační látky v granulované stravě je víc, než jenom ten můj. V tomto článku se podíváme na složení krmiva a triky výrobců, kvůli kterým jsme nejednou skončili na veterině. Pro zjednodušení orientace na etiketách zdůrazním hlavně tyto 3 znaky, které by na etiketě být neměly.

  • procenta v závorce
  • moučky
  • chemie

Jak už jsem zmínila v >>Mém příběhu<<, Gardík má vypěstovanou imunitní reakci na konzervanty a chemii v komerčně vyrobených a běžně dostupných granulích. To se projevuje škrábáním do krve, průjmem a rychlým hubnutím už po první či druhé dávce krmiva.

Svoje pejsky krmím hlavně stravou BARF (syrové maso + přílohy). Problém se tedy projevil vždy při cestování, na výcvikových táborech či výstavách. Tam nebylo možné tahat s sebou syrové maso, takže to pokaždé dopadlo jako na fotkách.

V průběhu článku se začnem rozborem složení běžně dostupných granulí a dostaneme se až ke granulím, které jsou vyrobené bez těchto umělých dochucovadel a kliček.

Začneme tedy popořadě.

Co jsou to ty závorky?

Krmivo můžeme pro začátek rozdělit do dvou základních kategorií:

  • krmivo s polootevřenou deklarací surovin
  • krmivo s otevřenou deklarací surovin

Krmivo s polootevřenou deklarací surovin

Schovává % složky (např. maso) do závorky. To znamená, že tohle % uvedené složky se počítá z celkového množství, které ale výrobce podle zákona nemusí uvádět.

Jako příklad zde uvedu ukázku složení granulí, které jsou k dostání více méně všech chovatelských potřebách. Podotknu, že ani taková krmiva nepatří k nejlevnějším.

Sušené skopové maso (35 %), čerstvý pstruh (20 %), pšenice (12 %), konzervováno kuřecím tukem, atd.

Tady nám polootevřená deklarace surovin říká, že 35 % z celkového obsahu masa je skopové. Celkový obsah masa může být třeba jen 6 %, máme tedy 35 % masa z celkových 6 % . Ve skutečnosti tedy nemáme absolutně páru kolik masa v tom pytli granulí vlastně je. To stejné platí u běžně dostupných kapsiček a konzerv.

Tohle krmivo dokáže psovi pořádně zavařit, pokud je jen trošku citlivý na kuře, i když se granule tváří jako SKOPOVÉ nebo RYBÍ. Jako konzervant je zde použitý kuřecí tuk, který považuji za jeden z největších alergenů.

Pozor taky musíme dát, pokud je ve složení napsané maso sušenémaso čerstvé, protože krmivo obsahuje navíc množství vody.

Podle zákona musí výrobce uvést složky sestupně – tedy od nejvíce zastoupené po nejméně zastoupenou.

Nejlevnější položky výrobce rozdělí např. na: pšenice – pšeničné otruby, pšeničný lepek, pšeničná krupice. V součtu procent se pak snadno dostane na první místo v seznamu a kupujeme pouze předražený šrot pro slepice.

U běžně dostupných krmiv těžko dopátráme i původ surovin a co jsou vlastně vedlejší produkty živočišného původu. Na obalech vidíme ty krásné, šťavnaté kusy masa a pak člověk zjistí, že jsou tam pomleté paznehty, rohy, peří, zobáky nebo zbytky vyčiněné kůže. Pak je potřeba tuto hmotu dochutit, navonět a konzervovat.

Komerční krmivo je extrudované, při výrobě prochází vysokým tlakem a teplotou kolem 200 °C, čímž se všechny živiny v podstatě znehodnotí. Nesmím zapomenout, že takové krmivo leží v zažívacím traktu zvířete i 3 dny, což dává prostor na pomnožení parazitů.

Obsah mouček

Masová moučka vzniká zpracováním při vysokých teplotách, tudíž živiny nejsou zachovány, navíc např. drůbeží moučka může pocházet z více druhů drůbeže najednou. Moučky bývají chemicky konzervované, což však už na etiketě napsané není. Krmivo s obsahem masové moučky bych tedy označila jako nevýživné a kvůli obsahu karcinogenních konzervantů výslovně zdraví škodlivé.

Konzervační látky

Konzervanty zabraňují růstu plísní a bakterií v pytli granulí, musíme si ale uvědomit, že to stejné dělají i ve střevech. Tímto tedy cíleně likvidujeme střevní mikroflóru našich zvířat. Někdy je uvidíme schované za slovem antioxidant, hojně používaný karcinogení konzervant masových mouček E320 najdeme pod názvem „v EU povolený stabilizátor„a takových je spousty. Takto ošetřené granule mají min. trvanlivost 1-2 roky.

Tak, špatného už bylo dost, teď se vrhneme na složení krmiva, které našemu Gardíkovi nezpůsobuje zdravotní problémy.

Krmiva s otevřenou deklarací surovin

Jako alternativu k BARFu jsme si vybrali německou firmu Reico-Vital Systeme, jejímž majitelem je přírodní léčitel pan Konrad Reiber. Reico vyrábí granule i konzervy. Ani po prvním týdnu krmení se mi pes nezačal drbat, průjmovat, ani hubnout. Takže se dá říct, že tohle krmivo testem prošlo na jedničku!

V čem je tedy kouzlo otevřené deklarace, certifikace původu surovin a šetrného zpracování?

Uvedené % masa nebo jiné složky je % obsahu v pytli, takže když je obsah masa např. 43 %, je v pytli 43 % masa.

Reico – Vital Systeme Champion
  • Další výhodou je jednoduché a přehledné složení, žádné chemické přídavky, stabilizátory, aromata, dochucovadla a konzervanty co ničí střevní mikroflóru.
  • Krmivo je připravené lisováním za studena nebo sušením do 40 °C, tímto se zachová funkčnost všech živin.
  • Použité suroviny jsou certifikované a jsou v potravinářské kvalitě pro lidi. Jako vedlejší produkty živočišného původu jsou použita např. játra, dále pak ledvinky, srdíčka, slezina, dršťky, jazyk.
  • Použité minerály pocházejí z přírodních zdrojů, zajistí tak minerální rovnováhu.
I takhle může vypadat krmení granulemi 🙂 mým pejskům chutnají ořechy, tady mají ještě lněné semínko a sušenou zeleninu.

Od doby, co pracuji s Reicem, se mi podařilo vyřešit problém nejen s cestováním a mým psem, ale také pomoci pejskům a páníčkům, kteří navštěvují můj salon. Změnou stravy se dají vyřešit problémy s kvasinkami v uších a packách, s lupy, různé kožní problémy, pyodermie, červené zabarvení srsti u bílých psů, problémy s trávením a imunitou atd.

Jsem moc ráda, že se jsem tomuto krmení dala šanci. Při větších zdravotních problémech vždy konzultuji stav ještě s veterinárními lékaři. Pořád mě udivuje, jak si tělo dokáže poradit s různými problémy samo, když dostane živiny, které jsou tělu přirozené. Přírodě pořád patří velké DĚKUJI.

Od roku 2018 vypadá Gardík stále takto 🙂
Už od malička miluju zvířata, mým posláním je péče o ně, jejich kožíšky a díky celostnímu přístupu pomáhám majitelům objevit výhody krmení přirozenou stravou, sílu bylin a minerálů. Můj příběh si přečtěte zde>>