Můj příběh

Už od malička miluju zvířata, mým posláním je péče o ně, o jejich kožíšky a díky celostnímu přístupu pomáhám majitelům objevit výhody krmení přirozenou stravou, sílu bylin a minerálů.

Naše cesta ke štěstí aneb co mě dovedlo k tomu, že strava je základ.

Kouzlo přirozené stravy jsem začala objevovat už s naší yorkšírkou Lentučkou, která vážila pouhých 1,8 kg. Lady  byla opravdu princezna a její apetit vždy směřoval spíše k masu než suchým granulím. BARFu, tedy přirozené stravě se dočkala až když jí bylo 8 let. Bylo zajímavé sledovat, jak i takový prcek yorkšír dokáže spořádat celé kuřecí křídlo, nebo krk. V krátké době se jí zlepšil stav zubů, funkce jater a celkově byla prostě šťastná.

Jako další k nám do rodiny v roce 2013 přicestovala ze Slovenska i beauceronka Dorotka, která byla na "maso" zvyklá již od chovatelky. Dorka vyrostla ze štěněte v dospělou zdravou fenu plnou síly. Na BARFu a granulích bez konzervantů zvládla celou sportovní kariéru od zkoušky BH, po získání 6. místa v kategorii IPO3 na Mistrovství světa v Belgii. S přirozenou stravou jsme odchovali 3 vrhy štěňat, většina z nich už je zrentgenovaná a zdravá.

V roce 2016 k nám přibyl belgičák Gardík a tady se moje znalosti ohledně působení stravy na zvíře začaly značně prohlubovat.

Jak to tedy všechno začalo?

Dnes už s mým parťákem Gardíkem můžeme zase cvičit, běhat a radovat se z každého dne. Čas, který jsme trávili na veterině, si teď užíváme spolu na horách nebo cvičáku. Nemusíme řešit jeho svědění kůže, kdy se škrábal do krve kolem tlamy, očí a v podpaží, trpěl průjmy a hubnul. Podobnými problémy bohužel dnes trpí i mnozí domácí mazlíčci, kteří navštěvují můj salon pro pejsky.

Dobře si však pamatuji Gardíkovo období hned po příjezdu k nám v únoru 2016.
Asi po měsíci u nás doma ho začaly trápit úporné průjmy. U chovatele byl krmen ¨sterilní¨ komerční stravou, kterou jsem mu na doporučení podávala dál. Asi za 2 měsíce jsme přišli na to, že má ve střevech giardie (prvok jménem Giardia Lamblia).

U Gardíka se to projevilo obdobím průjmu a obdobím „klidu,“ kdy je stolice normální. Než se giardie prokázaly, dostal dvoje antibiotika – to u štěněte chceš.
Milý malý Gardík měl zlikvidovanou mikroflóru ještě dřív, než dorostl věku půl roku.
Giardie se přeléčily preparátem Stomorgyl 10.

V té době jsem ještě neměla s bylinkami moc zkušeností a tak jsem po takové chemické zátěži jeho organismus nepodpořila. Veterinář pouze řekl, že pokud to bude dobrý, giardie se podařilo vymýtit, a tím to haslo. Tím, že jako štěně u chovatele nepoznal nic jiného než granule, vypěstoval si přehnanou imunitní reakci na konzervační látky. S tímto jsme bojovali následující 2 roky jeho života. Prošli jsme si peklem, kromě alergických reakcí na kůži hubnul a měl velice citlivé zažívání.

Začala jsem ho stejně jako moji beauceronku, krmit přirozenou stravou BARF. Průjmy a kožní potíže se začaly zklidňovat, problémy nastaly vždy po tréninku, tam bylo za potřebí pamlsků nebo granulí, nebo když jsme jeli někam, kam jsem maso vzít s sebou nemohla. Nastalo zase škrábání a za víkend dokázal shodit i 3 kg jen díky tomu, že se v klidu nevyspal jak ho vše svědilo.

Po našem prvním výcvikovém táboře mu začaly vypadávat chlupy kolem tlamy, očí. Navštívili jsme opět veterinu. Ortel veterináře zněl – potravní alergie. S touhle diagnózou jsme byli srozuměni v roce jeho života. Na zanícená ložiska dostal opět antibiotika a nebylo daleko od kortikoidů. Dostal veterinární diety a když to ani po měsíci nepomohlo, vyžádala jsem si alergenodiagnostiku, která neprokázala žádnou alergii, ani na živočišné bílkoviny, ani roztoče, ani pyly.

Napadlo mě mu začít podávat probiotika, stav se lepšil, horšil, ale vypozorovala jsem, že je to pouze v závislosti na tom, co zrovna žere. Na stravě BARFu byl jeho stav v podstatě úplně v pohodě, jako pamlsky dostával doma sušené maso a pečené pamlsky. Problém nastal, když jsme museli odjet z domu na delší dobu třeba na závody, tábory, nebo víkendy na cvičáku. Klasická reakce- drbání, průjem a už po 2 dnech viditelná žebra.

Za 2 roky jeho života jsme vyzkoušeli asi 15 druhů granulí běžně dostupných v chovatelských potřebách, veterinární diety.. ale všechno bylo pořád k ničemu. Bylo to vyčerpávající, můj vysněný pes možná nebude chovný, možná už časem nebude moct dělat to, co ho tolik baví.
Upustila jsem od konspiračních teorií klasické medicíny, psa jsem nechala pouze na BARFu, krásně prospíval, začala jsem podávat ostropestřec, mořské řasy a nějaké přírodní doplňky.

V roce 2018 mě kamarádka Deni Šafářová zeptala jestli znám stravu Reico - vital systeme.  Neměla jsem tehdy ani páru. Byla jsem po všech těch zkušenostech dost skeptická, už jsem nechtěla aby se Gardíkovi zase přitížilo. Deni byla naštěstí vytrvalá a nakonec přišla s myšlenkou, že bych s ní mohla jet na seminář pořádaný MVDr. Petrou Domesovou, že si to můžu poslechnou a pak si udělat názor.
Jela jsem.

I když nejsem zastáncem krmení pouze suchou stravou, jeden pytel jsem vyzkoušela.
Krmivo je šetrně zpracované, sušené, nebo lisované za studena, bez konzervantů, dochucovadel a chemických aromat. Respektuje vzorec stravy divokého zvířete - to znamená, že obsahuje svalovinu, vnitřnosti, zeleninu, minerály a všechny použité suroviny jsou schválené pro užití v potravinářském průmyslu pro lidi.

Gardík se ani po týdnu nezačal drbat, ani neměl průjem, což byl pro mě osvobozující pocit, najednou se člověku promítne jak jednoduché bude někam odjet, nebo jen trénovat.
Od té doby jsem absolvovala 5 dalších školení ohledně účinků této stravy, jejího zpracování, viděla jsem kazuistiky pacientů od veterinárních lékařů, kteří ukazují jak navrátit zdraví zvířatům pomocí stravy.

Učím se pracovat s bylinami, které podávám jak svým psům, tak mazlíkům svých klientů v salonu, pokud je trápí například záněty v uších, problémy s kůží, nebo právě problémy s trávením. Pracuji s bylinnými koncentráty hlavně pro zvířata, ale také pro lidi. Zabředávám do tajů homeopatie a mám to štěstí, že spolupracuji s veterinárními lékaři stejného zaměření, s kterými můžu některé případy bez problémů konzultovat.

Kéž bych tohle všechno věděla už dříve, Gardík mohl žít spokojeně a být ušetřen několika krabiček antibiotik.
Na druhou stranu díky této zkušenosti teď můžu pomáhat ostatním pejskům i některým kočičkám.

V mém ebooku jsem sepsala jak se dá jednoduše připravit zdravá strava, na co a kdy je vhodné dělat bylinné kůry, proč je mokrá strava lepší než suchá, jak se dá ošetřovat srst zvířat i pomocí přírodních bylinných produktů bez chemie a pomoci podpořit hojivé procesy kůže, aromaterapie a proč je i pohyb tolik důležitý pro správné zažívání.

Rozhodla jsem se tedy své zkušenosti s krmením zvířat sdílet se všemi, kteří stejně jako já mají doma pejska, či kočičku, kterému běžně dostupná strava působí zdravotní problémy.
Dnes učím své klienty jak můžou pomocí stravy zlepšit kvalitu života svého mazlíka a užívat si tak dny strávené venku místo na veterině.

Po letech zkoumání a práce s přirozenou stravou už vím, jak tělo zvířete reaguje na který typ stravy, které byliny jsou vhodné na které onemocnění a můžu tak pomoci najít řešení i Vám.